BBC vesti na srpskom

Izbori u Tajvanu: Za novog predsednika izabran Vilijam Laj, Kina nije zadovoljna - šta dalje

Desetine miliona stanovnika Tajvana glasali su na predsedničkim i parlamentarnim izborima, koji su ocenjeni kao ključni za međunarodne odnose i budućnost ostrva.

BBC News 13.01.2024
Confetti flies over the stage and crowd as Taiwan's Vice President and presidential-elect from the Democratic Progressive Party (DPP) Lai Ching-te speaks to supporters at a rally at the party's headquarters on January 13, 2024 in Taipei
Getty Images
Laj je osvojio 40 odsto glasova, pobedivši suparnike sa velikom razlikom

Glasači na Tajvanu izabrali su Vilijama Laja za novog predsednika na istorijskim izborima, utirući time put za dalje udaljavanje od Kina.

Kina nije bila zadovoljna rezultatom, a nedugo posle izbora saopštila je da je „Tajvan deo Kine".

Peking je pozvao na „mirno ujedinjenje", ali nije isključio primenu sile.

Kineski predsednik Si Đinping ranije je opisao je ove izbore kao biranje između „rata i mira".

U poslednjih nekoliko meseci Kina je nagomilala vojne snage oko ostrva koje smatra svojom teritorijom, povećavajući strahove o mogućem konfliktu.

Tajvan je ostrvo koje već decenijama ima nezavisnu, demokratsku vladu, ali nema međunarodno priznanje kao država.

Komunistička vlada u Pekingu ne gleda blagonaklono na Laijevu Demokratsku progresivnu partiju (DPP) koja upravlja Tajvanom osam godina i zalaže se za suverenitet.

Laj ima 64. godine, u prethodnom mandatu je bio potpredsednik, a pre nego što je počeo da se bavi politikom bio je doktor.

U stranci je sticao poziciju kao član „novog talasa", koji je zagovarao formalno proglašenje nezavisnosti Tajvana.

Osvajanjem trećeg uzastopnog predsedničkog mandata za svoju stranku, Lai je postavio presedan i zakoračio na novi teren.

U prvom obraćanju nakon što su njegovi protivnici priznali poraz, signalizirao da je Tajvan na putu bez povratka.

„Zemlja će nastaviti da ide pravim putem napred. Nećemo se okretati ni gledati unazad", rekao je na konferenciji za novinare.

Kasnije, tokom obraćanja pred desetinama hiljada uzbuđenih pristalica na ulicama Tajpeja, Lai je pobedu nazvao trijumfom demokratije.

„Uspeli smo. Nismo dozvolili da strane sile utiču na naše izbore. zato što smo odlučili da samo mi možemo da biramo ko će biti predsednik", rekao je.

Pre prvih izlaznih anketa, Tajvan je optužio Kinu da se meša u izborni proces.

Ali Laj je imao i umerenu poruku za Kinu.

Na konferenciji za medije je rekao da je održavanje mira i stabilnosti sa Kinom važno, ističući da će njegova vlast „koristiti dijalog umesto konfrontaciju" u odnosima sa Pekingom.

U isto vreme, naveo je, težiće održavanju statusa kvo - neće tražiti nezavisnost ali ni ujedinjenje sa Kinom - i obećao da će „zaštiti Tajvan od pretnji iz Kine".

Kina je pre izbora upozoravala glasače da ne daju poverenje Laju, koga je opisala kao „separatistu" i „problematičnog", zbog ranijih izjava podrške tajvanskoj nezavisnosti, što je za Peking crvena linija.

Ali poslednjih meseci je signalizirao da neće tražiti zvaničnu nezavisnost.

Kineska Kancelarija za Tajvan saopštila je u subotu da izbori „ne mogu da zaustave nepovratan trend ka ujedinjenju sa maticom" i da DPP „ne može da zastupa čitavo javno mnjenje" Tajvana.

Prebrojavanje glasova na izborima u Tajvanu
Reuters
Prebrojavanje glasova

Amerika, najveći saveznik Tajvana, brzo je čestitala Laju na pobedi, a državni sekretar Entoni Blinken pohvalio je „snažan demokratski sistem i izborni proces".

Dodao je da je Vašington „posvećen očuvanju mira i stabilnosti". Prethodno je američki predsednik Džo Bajden rekao da SAD „ne podržavaju nezavisnost" Tajvana.

Ispred sedišta DPP-a u Tajpeju pristalice slave rezultat.

Pristalice Kuomitanga
Reuters
Pristalice Kuomitanga čekaju rezultate izbora

„Jako sam srećna, većina ljudi na Tajvanu želi da očuva naš demokratski život", kaže jedna od njih.

„Ne zanima me kako će Kina reagovati. Moramo da držimo do naših vrednosti i insistiramo na onome što mislimo da je najbolje", dodaje drugi.

Laj je pobedio sa više od 40 odsto glasova, daleko iznad glavnog opozicionog kandidata Hou Ju-iha iz Kuomitang partije (KMT). Tajvan je birao između DPP-a i KMT-a koji gaji bliže odnose sa Pekingom.

Na izborima je učestvovala i treća stranka Tajvanske narodne partije (TPP), čiji je predstavnik Ko Ven popularan među mladim glasačima i osvojio je četvrtinu glasova.

Pored predsedničkih, stanovnici Tajvana glasali su i na parlamentarnim izborima za 113 poslaničkih mesta.

DPP je izgubio većinu, dok je opozicija stekla nove mandate, ali nijedna partija nema dovoljno poslaničkih mesta za kontrolu parlamenta, prema izveštajima tajvanskih medija.

Analitičari kažu da bi zakonodavna vlast koju kontroliše opozicija sa predsednikom iz redova DPP-a, moglo da znači da će upravljanje Tajvanom biti otežano.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 01.13.2024)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »